PARİS & DİSNEYLAND GEZİSİ

weandschool.com

Paris ve Disneyland Deyince;
Eyfel Kulesi, Sen Nehri, Ressamlar Tepesi, Mickey Mouse, Minnie Mouse, Roler Coster, Champs-Élysées, Notre Dame Katedrali, Zafer Takı…

Gezince;
Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur. Paris'te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçis noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, "Işık Sehir" (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.

Paris şehrinin özlü sözü Latince "Fluctuat nec mergitur" yani "Sallanır ama batmaz" (Fransızca: « Il est battu par les flots sans être submergé »). Sehrin armasındaki "Scilicet" yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçag'da şehri yöneten güçlü "Gemiciler" (Nautes) ya da "Su tüccarları"nın kurduğu birliği sembolize eder.

Paris Disneyland, her yaştan kişinin çok keyifli vakit geçirebileceği, dünyaca ünlü eğlence parkıdır. Dünyanın birkaç noktasında şubesi olan parkın Paris şubesi şehir merkezinden 32 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Tam adıyla Disneyland Resort Paris olan kompleks içinde birçok bölüm yer alır. 2 bin hektarlık alanda kurulu olan 2 adet park ve 7 adet otel yer almaktadır. Eğlence parklarından biri Disney’in dünyasının canlandırıldığı ve 40’tan fazla eğlence ve oyun bölümünün yer aldıgı “Disneyland” digeri ise TV ve sinema dünyasının en eğlenceli biçimde canlandırıldıgı “Walt Disney Studios” bölümüdür.