KAPADOKYA GEZİSİ

weandschool.com

Kapadokya Deyince;
Peribacaları, Avanos, Uçhisar Kalesi, Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kızılırmak, Güzel Atlar Ülkesi, Volkanik Dağlar, Üzüm Bağları…

Gezince; 1985 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bu masalsı yöre hayatınızda en az bir kere görmeniz gereken, tarihi ve turistik özelliği ile ülkemizin en önemli yerlerinden biridir. İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuş, kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma Imparatorluğu'nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.