GAZİANTEP GEZİSİ

weandschool.com

Gaziantep Deyince;
Bakırcılar Çarsısı, Baklava, Dürüm, Zeugma, Antep Fıstığı, Gaziantepspor, Gazilik Ünvanı, Ipek Yolu, Gaziantep Mutfağı, Rumkale…

Gezince;
Gaziantep, eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye'nin en kalabalık sekizinci şehri olup, 2016 itibarıyla 1.931.836 nüfusa sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. Ayrıca Gaziantep, Türkiye'nin hâlâ “yaşanılan en eski kenti” ünvanını korumakta olup, dünyanın da hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden birisidir. Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep'in Anadolu ile Orta Dogu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir.

I. Dünya Savası'ndan sonra Mondros Antlasması ile birlikte Osmanlı Devleti parçalanır. 17 Aralık 1918 tarihinde Antep, Birlesik Krallık'a, 5 Kasım 1919 tarihinde Fransa'ya bırakılır.

Antep halkı, 1920 yılında, Fransız birliklerinin Antep'e yerleşmesi üzerine direnişe başlar. 1920 yılının Ocak ayında Karayılan komutasındaki çeteler, Fransızların bir süvari birliğini pusuya düşürür. Şahin Bey, 200 kişilik milis gücüyle 1920 yılının Mart ayına kadar Antep'teki Fransız askerlerine karsı savaşır. Antep halkı, 9 Subat 1921'de teslim olur. Savaş tam 10 ay sürer. 25 Aralık 1921'de Ankara Anlaşması gereğince Fransız birlikleri şehri boşaltır.